Nosorożec Włochaty
Nosorożec Włochaty | |
---|---|
Grupa | Nosorożcowate |
Nastawienie | Neutralne |
Odżywianie | Roślinożerne |
Występowanie | obszary trawiaste i lasy Środkowej i Północnej Alaranii |
Populacja | Średnia |
Spis treści
Wygląd
Przeciętny przedstawiciel tego gatunku jawi się humanoidom od niepamiętnych czasów jako potężna istota, swego rodzaju władca stepu tuż za mamutem włochatym. Tak jak powyższy, również kudłaty nosorożec świetnie przystosowany jest do surowego klimatu Północy, chociaż występuje także na obszarach położonych dalej na południe. Brązowe, rdzawe, szare bądź czerwonawe wełniste włosy chronią go zarówno przed wiatrem, jak i siarczystymi mrozami, a zgromadzona pod skórą warstwa tłuszczu zapewnia zastrzyk energii tak potrzebny w czasie zimy i dodatkową ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Nosorożec włochaty osiąga do siedmiu stóp wysokości (ponad 2 metry) przy prawie 17 stopach długości (~5 m) i - bagatela - ponad 86 cetnarach żywej masy. Mamy więc do czynienia z prawdziwym olbrzymem, któremu nie jest w stanie sprostać żadne zwierzę, nie licząc mamutów i oczywiście innego nosorożca włochatego! Już sama masa zwalistego, krępego cielska robi wrażenie na potencjalnym przeciwniku, a nie można przecież zapominać o orężu w postaci dwóch rogowych wyrostków na nosie tego potężnego ssaka. Z taką bronią z powodzeniem jest w stanie odeprzeć większość, jeśli nie wszystkie próby ataku tak drapieżników, jak i konkurentów. Poza wspomnianymi wyżej najczęstszymi maściami sierści, zaobserwowano także osobniki kremowe, żółtawe, płowe oraz albinosy o czerwonych ślepiach. Widywano też czarne niczym węgiel nosorożce melanistyczne, a nawet zwierzęta łaciate jak krowa. Rogi przybierają barwę od bieli przez żółcienie, pomarańcze, lekkie róże, przytłumioną czerwień na brązach i czerni skończywszy.
Odżywianie
Jak każdy nosorożec, także i kudłacz - jak to zwierzę określają krasnoludy Północy - żywi się roślinami. Osobniki zamieszkujące stepy pasą się trawami, turzycami i ziołami. Uwielbiają też grzyby, mchy i porosty, którymi wręcz opychają się pod przysłowiowy korek. Zwierzęta bytujące w lasach mają do wyboru bogatszy repertuar, chętnie sięgają więc po pędy i liście niskich drzew, krzewów czy krzewinek oraz owoce. Zajadają się orzechami, bukwią, a także żołędziami. Żaden nosorożec nie pogardzi dzikim jabłkiem, gruszką czy śliwką. Ogołacają z owoców kępy krzewów rokitnika i bzu czarnego
Zachowanie
Nosorożce włochate żyją samotnie lub w grupach rodzinnych do kilkunastu osobników. Choć wyglądają na agresorów, są wyjątkowo spokojne i nie atakują, dopóki nie poczują zagrożenia. Wtedy szarżują na przeciwnika korzystając tak z masy, jak i rogowego oręża. Z dwu wyrostków na nosie, większe wrażenie oczywiście robi większy, przekraczający długość trzech stóp (ponad 1 metr). Poza funkcjami obronnymi, służy też do wabienia partnera - jak u pozostałych nosorożców - oraz wygarniania pożywienia spod śniegu. To zwierzęta niesłychanie ciekawskie - jako jedne z nielicznych potrafią podejść do ogniska i zasypać je bądź rozgrzebać.
Informacje dodatkowe
Nosorożec ten dał się obłaskawić populacjom Nordyjczyków i krasnoludom z Północy oraz kilkunastu ludom Środkowej Alaranii. Nie jest więc niczym dziwnym, iż obok mamutów i piżmowołów to właśnie ten gatunek wykorzystywany jest najczęściej jako zwierzę pociągowe lub rzadziej pod wierzch. To potężne zwierzę chętnie używane jest przez wojskowych jako żywy taran lub materiał na odpowiednik rumaka bojowego.
Mleko kudłaczy jest bardzo pożywne, na Północy robi się z niego sery dojrzewające, a na obszarach o mniej surowym klimacie - swego rodzaju bryndzę z domieszką czosnku niedźwiedziego.
Róg nosorożca włochatego stanowi dobry surowiec dla rzemieślników i cenny materiał eksportowy. Broń biała z rękojeścią rogową uznawana jest za prawdziwy rarytas!
Włosie zebrane z liniejących kudłaczy lub uzyskane podczas strzyżenia służy do wyrobu przędzy, z której wytwarza się ubrania o świetnych właściwościach izolacyjnych. Jest nieporównywalnie lepsza od wełny owczej, jednak daleko jej do kaszmiru.
Na Północy rozpowszechnione są wyścigi nosorożców - obok kościanego pokera ulubiona rozrywka krasnoludów i Nordyjczyków.