Zuva Solarna
Zuva Solarna | |
---|---|
Grupa | Koniowate |
Nastawienie | Przyjazne lub neutralne |
Odżywianie | Skało i roślinożerne |
Występowanie | Obszary górskie całej Alaranii |
Populacja | Średnia |
Spis treści
Wygląd
Zuvy Solarne to gatunek skrzydlatego konia o krótkiej sierści. W kłębie mierzą około sześciu stóp, lub więcej, jest to związane z wielkością ich skrzydeł. Tutaj warto powiedzieć, że zuvy solarne posiadają dwie pary skrzydeł, które wyrastają bardzo blisko siebie. Zwierzęta mogą ruszać niezależnie obiema parami. Mają dość krótkie pyski, ale potężne, mocne zęby, którymi rozkruszają skały. Mają piękne umaszczenie. Grzbiet pokryty jest czarą, gładką, jedwabistą sierścią. Nachodzi ona na głowę stworzenia i jego nogi. Natomiast brzuchy tych koni są złoto-pomarańczowe, z delikatnymi jaśniejszymi cętkami. Podobny kolor można dostrzec w miejscu wyrastania lotek. Drugi człon nazwy tych koni wziął się właśnie od złotych barw, które komuś skojarzyły się z rozszczepionymi promieniami słońca. Niektórzy mówią, że zuvy solarne, są "malowane słońcem". Posiadają twarde kopyta, w kolorze złota. Na pysku można dostrzec białą plamę, rozlewa się ona wokół oczu i zwęża w kierunku chrap, co do złudzenia przypomina rysunek czaszki. Ich oczy są pomarańczowe, żółte, lub bursztynowe. Skrzydła zaś okazałe, zdolne unieść nie tylko ciało konia, ale też jeźdźca, nawet w ciężkiej zbroi. W naturze grzywa i ogon zuvy są długie i gęste, w kolorze smoły.
Odżywianie
Zuvy solarne jedzą skały. Od najzwyklejszych głazów, po obsydian, granit, geody z minerałami, kryształy, kamienie szlachetne, kwarc, czy diamenty. Oprócz tego chętnie zjadają porosty, mchy, liście i igły. Stworzenia te żyją w wysokich górach, gdzie dostęp do pokarmu roślinnego jest utrudniony, dlatego zadowolą się właściwie każdą znalezioną zieleniną. Uzupełnia ona dietę tych koni o niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli znajdą gdzieś owoce lub kwiaty spałaszują je ze smakiem. Są też w stanie trawić korę, a nawet wygryzać z pni drewno. Najlepiej i najłatwiej żyje im się na obszarach piętra turniowego. Wodę uzupełniają przez jedzenie śniegu z wyższych części gór.
Zachowanie
Zuvy to zwierzęta spokojne i opanowane. Niezaczepiane żyją swoim tempem w wysokich górach. Przywódcą stada zawsze jest klacz, nigdy nie ogier. Ona wyznacza terytorium, i ustala pozostałą hierarchię. Stado zawsze podąża za klaczą alfa. Funkcją ogierów, oprócz płodzenia potomstwa, jest ochrona stada. To one mają zapewnić pozostałym członkom rodziny bezpieczeństwo. Klacze alfa bardzo często dobierają się w pary z innymi klaczami, tworzą ze sobą silne związki, opiekują się sobą wzajemnie, czyszczą i pomagają w wychowaniu potomstwa. Ciąża u klaczy trwa trzynaście miesięcy i rodzi się tylko jedno źrebie. Bywa, że w stadzie, w krótkich odstępach czasu rodzi się kilka źrebaków. W grupach, w których istnieją silne więź rodzinne klacze karmią źrebięta wzajemnie. Zwłaszcza, jeżeli któreś zwierze ma mniej pokarmu.
Wobec ludzi zuvy są pokojowo nastawione. Stworzenia wyczuwają intencje i potrafią czytać aury, nie ma dla nich znaczenia rasa, czyli zapach, a poświata i smak. Osobie z aurą o barwie ametystu, czy obsydianu będzie łatwiej podejść do zwierzęcia, zwłaszcza jeśli dodatkowo jej aura w smaku będzie łagodnie gorzka. Zuvy dają się oswajać, ale ich hodowli jest niewiele, większość żyje dziko. Stada może nie płoszą się łatwo, ale złapanie ich jest trudne, ponieważ są to konie podniebne i bardzo szybko potrafią zniknąć pomiędzy szczytami.
Informacje dodatkowe
Zuvy solarne są rzadkością w hodowlach. Przede wszystkim dlatego, że skrzydlate stworzenie w każdej chwili może opuścić hodowlę. Nie da się ich trzymać wyłącznie w boksach. Poza tym należy dostarczyć im odpowiednią ilość pokarmu skalnego. Ze względu na skrzydła potrzeba też znacznie więcej miejsca do hodowli, niż ma to miejsce przy zwykłych koniach.
Mimo to na świecie istnieją hodowlę tej rasy. Jedna z nich znajduje się w Trijou, tam zuvy solarne wykorzystywane są jako konie bojowe. Doskonale radzą sobie w górach i dały się wyszkolić tak, by mogli ich dosiadać jeźdźcy z bronią. Odpowiednio wychowane zuvy są bardzo mocno przywiązane do swoich jeźdźców. Potrafią tworzyć stada wraz z ludźmi, to jest, odczuwają taką samą więź z humanoidami, jak ze swoimi pobratymcami.