Sukiennik Fiołkowy
Sukiennik Fiołkowy | |
---|---|
Grupa | Ryby |
Nastawienie | Przyjazne |
Odżywianie | Rozwielitki, owady, ślimaki |
Występowanie | Tęczkowe Jeziora, Pojezierze Neolar |
Populacja | Stabilna |
Spis treści
Wygląd
Gdybyśmy chcieli zrobić sobie wycieczkę po Tęczowych Jeziorach, z pewnością naszą uwagę przykułby sukiennik fiołkowy z powodu, jak sama nazwa wskazuje, fioletowego zabarwienia opływowego ciała a także oryginalnego ogona, który jest doprawdy sporych rozmiarów. Dolna część ciała jest ukształtowana w taki sposób, że ogon ze środkową częścią sylwetki tworzą jedną całość. Głowa jest w odcieniach srebra, tworzy delikatnie fioletową strukturę, co widzimy po brzuchu. Płetwy, podobnie jak ogon, są w całości w kolorze intensywnego fioletu, są natomiast niewielkich rozmiarów. Ogon, jak już sobie powiedzieliśmy, zachwyca i wprawia w osłupienie zwolenników fauny i flory, gdyż wspaniale przystosował się do jeziornych okoliczności, ubogacając zbiornik wodny w tak fantastyczną oprawę kolorystyczną. Tymczasem ryba porusza się z gracją, często żerując przy powierzchni wody, zaś jaja składając niedaleko skałek, z jakiegoś powodu upatrzyła sobie na sprzymierzeńca mech i porosty wodne. Wyglądem do złudzenia przypomina bojownika wspaniałego (Betta splendens). Tak samo jak bojownik, sukiennik jest rybą labiryntową. Ryba labiryntowa posiada unikalną zdolność do oddychania tlenem bezpośrednio z powietrza, a także pobierania tlenu przez skrzela. Oznacza to, że jeżeli ryba znajdzie się poza zbiornikiem wodnym, potrafi sobie poradzić w tych okolicznościach, jednak, rzecz jasna, na krótką metę. Sukiennik przetrwa też w niewielkich stojących zbiornikach wodnych ubogich w tlen, co dla innych ryb oznacza rychłą śmierć. Można ją spotkać nie tylko na terenie Tęczowych Jezior, ale wydaje się, że właśnie tam najczęściej przebywają. Są to ryby słodkowodne. Żyją od trzech do czterech lat, aczkolwiek mogą przetrwać jeszcze dłużej, jeżeli mają dobre warunki. A któż, patrząc na ich ogon nie miał w swojej głowie skojarzeń z suknią balową? Otóż właśnie w taki sposób ludzie i elfy reagują na omawiane ryby. Ogon to wszak piękna suknia balowa mieniącą się w słońcu wszystkimi odcieniami fioletu. Po takim widoku ciężko wyprzeć z głowy to skojarzenie, w związku z czym sukienniki fiołkowe są powszechnie lubiane i szanowane. Nie doczekały się kultu, ale na pewno zwolennicy ryb dobrze je tam znają.
Odżywianie
Do ich przysmaków należy nie jakiś byle plankton, co to, to nie! Zadowolą się pokarmem w stylu ślimaków, malutkich rybek, owadów czy rozwielitkami i innymi stawonogami. Będą więc posilać się turkuciem podjadkiem, muchą czy konikiem polnym, ale za to nie tkną raków i podobnych stworzeń. Jedzą też latające małe żyjątka, na przykład świetliki lub ważki. Żeby zapolować na ważkę, podpływają do powierzchni wody, wychylają łepek i czekają aż ta znajdzie się blisko nich, a wówczas trącają ważkę dzióbkiem i posilają się jej górną częścią ciała, bowiem skrzydła nie znajdują się w ich jadłospisie.
Zachowanie
Sukienniki to przyjazne stworzenia, kiedy wyczują w pobliżu elfa, człowieka czy naturianina, podpływają blisko, żeby można je było podziwiać. Przepadają za towarzystwem innych stworzeń, sprawiają sympatyczne wrażenie, mają wysokie zdolności przetrwania w ciężkich warunkach. Źle reagują na hałas, wówczas zmieniają cel podróży i płyną nie tam, gdzie chciały, a nie jest to dla nich dobre, ponieważ nie preferują dalekich wycieczek. Jeżeli żerują w jednym miejscu to najpewniej tam będzie toczyło się ich życie i nic nie przekona ich do zmiany zdania czy lokalizacji. Pozostaną nawet w mulistych jeziorach, gdzie zapach zamienia się w smród. Sukienniki dają się udomowić, odnajdą się w akwariach, pomimo że przyzwyczaiły się do poprzedniego miejsca pobytu, lubią kontakt z żywą istotą, dlatego najlepiej czują się w akwariach z innymi sukiennikami, lub podobnymi rybami.
Informacje dodatkowe
Sukiennik nie potrzebuje dużej powierzchni życiowej - teoretycznie. Jednak by trzymać go w akwarium, to musi być ono potężnych rozmiarów, by jego ogon mógł swobodnie się poruszać. Trzeba też pamiętać, żeby zapewnić rybce inne towarzystwo, na przykład glonojady, kiryski pstre, bystrzyki neonowe, dogada się z zmienniakiem plamistym. Mając na uwadze, że wszystkie te ryby są towarzyskie i łatwo się ze sobą dogadają, arystokracja, zaczęła tworzyć gigantyczne akwaria z sukiennikiem fiołkowym i innymi rybkami. Ta moda szybko dotarła na tereny Zagłębia Artystów. Teraz w pałacach i posiadłościach, często można spotkać właśnie takie akwaria. Stawiane są najczęściej na marmurowych piedestałach, czasem obudowuje się je rzeźbionym drewnem. Akwaria te są cechą charakterystyczną architektury w tym rejonie.